Worldcoin, Birleşik Krallık Tarafından Soruşturmaya Tutulacak

OpenAI’nin kurucu ortağı Sam Altman tarafından kurulan Worldcoin (WLD), son günlerde kripto camiasının en çok konuşulanları arasında ilk sıralarda yer alıyor. Altcoin dün Binance ve OKX’in aralarında olduğu majör borsalarda listelendi.

Kripto para birimi listelenmesi ile beraber 0,15 dolardan 5,29 dolara kadar yükseldi. Burada satış baskısı ile karşılaşan WLD, an itibarıyla 2,15 dolar seviyesinden işlem görüyor. İlginin yüksek olduğu altcoin için Birleşik Krallık’tan inceleme haberi geldi.

WLD coin fiyatı
Kaynak: CoinMarketCap

İngiltere’nin veri gözlemcisi ilgi Komisyonları Ofisi (ICO), Worldcoin için soruşturma başlatmaya hazırlanıyor. ICO’dan bir yetkili konuyla ilgili, “WorldCoin’in Birleşik Krallık’ta lansmanını not ediyoruz ve daha fazla araştırma yapacağız” açıklamasında bulundu.

Kuruluşların kişisel verileri işlemek için açık bir yasal dayanağa sahip olması gerektiğini, rızaya dayandıkları durumlarda, bunun serbestçe verilmesi ve zarar görmeden geri çekilebilmesi gerektiğini belirtti.

Worldcoin, kendisini, sahiplerinin insan olduklarını kanıtlamalarına yardımcı olabilecek bir dijital pasaport olarak tanımlıyor. Proje, beta lansmanından itibaren zaten 2 milyon kullanıcıya sahipti. Bir şirket sözcüsü, Worldcoin Foundation’ın katı gizlilik yönergelerine bağlı kaldığını ve uygunluğu sağlamak için yerel yasa ve düzenlemeleri değerlendirmeye devam ettiğini söyledi.

GDPR ile ilgili olarak Worldcoin’in, Avrupa’nın Genel Veri Koruma Yönetmeliği dahil olmak üzere, biyometrik veri toplama ve veri aktarımını yöneten tüm yasa ve yönetmeliklerle tamamen uyumlu olduğunu ifade etti.

Birçok yatırımcı için başlıca endişe, WLD’nin arz sınırına karşı dolaşımdaki arzıdır. Şu anda dolaşımda olan toplam arzın yalnızca yüzde 1’i ile Worldcoin, 22 milyar doları aşan tamamen seyreltilmiş bir piyasa kapitalizasyonuna sahiptir.

WLD’nin işlem hacmi, bu endişelere rağmen büyük borsalarda listelenmesi ile beraber 24 saatte 350 milyon dolara ulaştı.

Makalemizi Okudunuz Mu?
SAND nedir? Ve SAND nasıl çalışır? (güncelleme 2023)

Yorum yapın

CommentLuv badge