Uzman İsim: Bu Olursa Ethereum Fiyatı 2 Bin Doların Üzerine Çıkar

Ethereum’un (ETH) piyasa değeriyle en büyük altcoin konumundaki fiyatı 2 bin dolar seviyesinin altında hareket etmeye devam ediyor. Ünlü bir analiste göre, bazı şeylerin gerçekleşmesi durumu değiştirebilir ve fiyatın yükselmeye başlamasını sağlayabilir.

Kripto analisti Best Owie, kripto para birimi için mevcut durumda en dikkate değer gelişmelerin başında, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yapılan çoklu borsa yatırım fonları (ETF) başvuruları olduğunu vurguladı.

İçerik Haritası

Bir Ethereum ETF’si Ne Zaman Onaylanacak?

Ethereum vadeli ETF’leri konusu, özellikle Bitcoin vadeli ETF’lerinin 2021 yılından bu yana SEC’den birden fazla onay almasının ardından daha fazla gündeme gelmeye başladı. Ancak, ilk Bitcoin vadeli ETF’sinin onaylanmasından iki yıl sonra bile, düzenleyici kurum henüz bir Ethereum vadeli ETF’sini onaylamış değil.

Bu duruma rağmen, yatırım firmaları yılmadı ve Ethereum vadeli ETF’leri için başvuruda bulunmaya devam ettiler. Grayscale başvurusunu düzenleyici ile yeniden doldurduktan sonra SEC ile şu anda toplam altı ETH vadeli ETF başvurusu bulunuyor. Grayscale’e ek olarak, VanEck, ProShares, Volatility Shares, Bitwise ve Roundhill’in komisyonda bekleyen başvuruları mevcut.

Bu kadar çok başvuru, SEC üzerinde ülkede ticaret için ilk Ethereum vadeli ETF’sini onaylaması için baskıyı giderek artırıyor. Pek çok kaynağa ve uzmana göre, ilk ETF’nin ticaret için onaylanması çok uzun sürmeyebilir.

Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Düzenleyici, daha önce ilgili taraflardan ETH ETF’lerine başvuru ile ilgili faaliyetleri durdurmalarını istemişti. Bununla birlikte, yeniden yapılan başvurular ve yeni başvurular, SEC’in nihayet başvuruları incelemeye ve değerlendirmeye hazır olabileceğinin sinyallerini veriyor.

Bir ETF Onaylandığında Ne Olur?

İlk Bitcoin vadeli ETF’sinin onaylandığı 2021 yılında BTC’nin fiyatı büyük ölçüde arttı ve fiyat, sadece bir ay sonra tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Best Owie’ye göre, ETF’ler, bir varlığa daha fazla hacim getirmeye yardımcı olan bir araçtır ve bir ETH ETF’si onaylanırsa, ETH’nin fiyatının artması beklenir. Bu, yeni hacim ve ilginin yanı sıra beraberinde gelen coşkunun bir kombinasyonunun sonucu olacaktır. Bir ETF onayı, muhtemelen ETH fiyatını psikolojik sınır haline gelen 2 bin doların üzerine çıkaracak ve bu durum, kripto para birimi için başka bir boğa rallisini tetikleyecektir.

Makalemizi Okudunuz Mu?
CEO'lar İddialı: Shibarium ile SHIB 0,01 Dolara Ulaşmaya Hazır

Analist, şu anda tüm gözlerin, Ethereum vadeli ETF’leri için yeni bir dosyalama ve dört yeniden dosyalamanın aktif hale geldiği 16 Ekim 2023 tarihine çevrildiğini de belirtti.

Bu arada, Bloomberg’in popüler analistleri James Seyffart ile Eric Balchunas, kısa süre önce Bitcoin spot ETF’lerine dair kaleme aldıkları raporda, bu yıl içinde SEC’in bir Bitcoin spot ETF kabul etme ihtimalinin yüzde 65 olarak görüldüğünü belirtmişlerdi.

Yorum yapın

CommentLuv badge