Kemal Kılıçdaroğlu Kimdir? (Yaşı, Boyu, Hayatı, Eşi)

Kemal Kılıçdaroğlu Kimdir?

Kemal Kılıçdaroğlu, Türk siyasetçi ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı olarak bilinir. 17 Aralık 1950 tarihinde Tunceli’de doğmuştur. Kılıçdaroğlu’nun boyu ise yaklaşık olarak 1.75 metredir.

Kılıçdaroğlu, siyasi kariyerine 1979 yılında Maliye Bakanlığı’nda müfettiş olarak başlamıştır. Daha sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda da görev almıştır. 2002 yılında CHP’nin İstanbul milletvekili adayı olarak seçimlere girmiştir ve milletvekili olmuştur. 2009 yılında CHP Genel Başkanı olan Deniz Baykal’ın istifasının ardından Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’nin yeni lideri seçilmiştir.

Hayatı

Kemal Kılıçdaroğlu, Tunceli’de doğmuş olup, aslen Erzincanlıdır. Babası, Zaza kökenli Kamer Kılıçdaroğlu, annesi ise Alevi bir aileden olan Selma Kılıçdaroğlu’dur. İlkokulu Tunceli’de tamamladıktan sonra ortaokul ve lise eğitimini İstanbul’da tamamlamıştır. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Maliye Bakanlığı’nda göreve başlamıştır.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun siyasi kariyeri 1979 yılında Maliye Bakanlığı’nda müfettiş olarak başlamıştır. 1991 yılında ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda müsteşar yardımcısı olarak görev yapmıştır. Daha sonra 1992-1995 yılları arasında Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdürlüğü görevini üstlenmiştir. 1995-1999 yılları arasında ise Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) Genel Müdürlüğü görevini yürütmüştür.

2002 yılında Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’nin İstanbul milletvekili adayı olarak seçimlere girmiştir ve milletvekili olmuştur. CHP’nin 2007 ve 2011 genel seçimlerinde de İstanbul milletvekili olarak seçilen Kılıçdaroğlu, 2008 yılında CHP grup başkanvekilliği görevine getirilmiştir.

2009 yılında CHP Genel Başkanı olan Deniz Baykal’ın istifasının ardından Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’nin yeni lideri olarak seçilmiştir. Kılıçdaroğlu, CHP’nin politikalarını değiştirmeye yönelik reformlar yapmış ve parti içinde demokratikleşme sürecini başlatmıştır. Aynı zamanda Türkiye’nin en büyük muhalefet partisi olan CHP’nin lideri olarak, hükümete karşı eleştirel bir tutum sergilemektedir.

Eşi

Kemal Kılıçdaroğlu’nun eşi, Selvi Kılıçdaroğlu’dur. Kemal ve Selvi Kılıçdaroğlu’nun üç çocuğu bulunmaktadır. Selvi Kılıçdaroğlu, eşi Kemal Kılıçdaroğlu’nun siyasi kariyerine destek veren ve onu her zaman yanında olan bir eş olarak bilinir. Selvi Kılıçdaroğlu, özellikle kadın hakları ve çocuk hakları konularında aktif bir şekilde çalışmaktadır.

Makalemizi Okudunuz Mu?
İnternet Hızı Arttırma (2023 En Kolay Yöntemler)

Kemal Kılıçdaroğlu ve eşi Selvi Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin önde gelen siyasi çiftleri arasında yer almaktadır. İkili, birlikte çeşitli sosyal sorumluluk projelerine destek vermektedir ve toplumun farklı kesimlerine yardımcı olmak için çeşitli faaliyetlerde bulunmaktadır.

Genel olarak, Kemal Kılıçdaroğlu Türk siyasetinde önemli bir figür olarak değerlendirilmektedir. CHP’nin lideri olarak, partinin politikalarını şekillendirmekte ve hükümete karşı muhalefet görevini yerine getirmektedir. Kendisi, Türk siyasetindeki uzun ve başarılı kariyeriyle tanınmaktadır.

Yorum yapın

CommentLuv badge