Dogecoin Yükseliyor: Vadeli İşlemlerde Aktivite Arttı

Elon Musk’ın sahibi olduğu Twitter’ın adını X olarak değiştirmesi ve kendi profilinde Dogecoin’in logosunu kullanması, kripto para biriminde yükselişi beraberinde getirdi. DOGE dün yüzde 10’dan fazla artış gösterdi ve şu anda 0,080 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Altcoin son iki hafta içinde yüzde 25’ten fazla yükseldi. Araştırma Başkanı Markus Thielen, Matrixport’ta, “Kripto para birimi, diğer kripto temalarının arka planda kaldığı için yaz aylarında en çok yükselen olabilir. Musk, Twitter’ı pazarlama turunda yeniden icat etmek istiyor.” dedi.

DOGE günlük grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Tüccarların ilgisi de arttığı için DOGE’ye bağlı sürekli vadeli işlemlerin piyasasındaki toparlanmadan da anlaşılıyor. Coinglass tarafından izlenen verilere göre, DOGE’deki vadeli işlem sözleşmelerinin sayısında kilitlenen dolar değeri, 19 Nisan’dan bu yana ilk kez 500 milyon doları aştı. Sayım iki haftada iki katından fazla arttı. Açık pozisyon 6,2 milyara yükseldi ve 8 Nisan’da ulaşılan 6,43 milyarlık zirveye yaklaştı.

Açık pozisyondaki artış ve fiyattaki artışın birleşimi, piyasaya yeni para akışının olduğunu gösterir ve yükseliş trendini doğruladığı düşünülür. Açık faiz ağırlıklı fonlama oranları sıfıra düştü, bu da uzun pozisyonlar ve kısa pozisyonlar arasında bir denge olduğunu gösteriyor.

Dogecoin açık faiz oranı
Kaynak: Coinglass

Fonlama oranları, uzun/kısa pozisyon tutmanın maliyetlerini ifade eder ve olumlu okumalar, uzun pozisyonların hakimiyetini gösterir. Dogecoin, Elon Musk’ın desteğiyle Mayıs 2021’de 0,74 dolara kadar yükselmişti. Ancak kripto piyasasında yaşanan çöküş, DOGE’de yüzde 90’ın üzerinde bir düşüşe neden oldu.

Makalemizi Okudunuz Mu?
Arbitrum Göstergeleri Düşüşte! ARB için Fiyat Alarmı mı?

Yorum yapın

CommentLuv badge