Chainlink (LINK) Yeni Protokol Desteğiyle Yüzde 20’ye Yakın Yükseldi

Merkezi olmayan oracle ağı Chainlink, Zincirler Arası Birlikte Çalışabilirlik Protokolü’nün (CCIP) bu hafta başlarında piyasaya sürülmesinin ardından getirisini artırdı. Büyük yatırımcıların Ethereum’u, LINK ile takas etmeye başlaması, altcoinde yüzde 20’ye yakın yükselişi beraberinde getirdi.

Kripto para birimi şu anda 8 dolar seviyesinden işlem görerek 4,4 milyar dolar piyasa değerine sahiptir. LINK işlem hacminde ise 2 katından fazla artış yaşandı. Haftalık kazanç yüzde 25’i aştı.

LINK saatlik grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

CCIP, zincirler arası uygulamalar ve hizmetler oluşturmaya yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Ana ağa geçmeye başlayan en az 25 ortak tarafından test ediliyordu ve Avalanche, Ethereum, Optimism ve Polygon blok zincirlerindeki erken erişim kullanıcıları için canlı yayınlandı.

CCIP bugün itibarıyla beş test ağındaki tüm geliştiricilerin kullanımına sunulacak. Bu ağlar arasında Arbitrum Goerli, Avalanche Fuji, Ethereum Sepolia, Optimism Goerli ve Polygon Mumbai yer alıyor.

Bu Chainlink’in diğer blok zincirler ile etkileşimini artan bir gelişme. Diğer yandan Chainlink kurucu ortağı Sergey Nazarov da, kripto topluluğunu ilgilendiren açıklamalarda bulundu. Nazarov, bankaların ve finans kurumlarının kendi blok zincirlerini oluşturup CCIP ile bağlayacağını savundu.

Bununla beraber bankalarda tutulan trilyonlarca doları kripto para piyasasına getirmek istediğini söyledi. LINK, Mayıs 2021’deki kripto rallisinde 53 dolara kadar çıkmış ve tarihi zirvesine ulaşmıştı.

Makalemizi Okudunuz Mu?
Monero nedir? Ve XMR nasıl çalışır? (güncelleme 2023)

Yorum yapın

CommentLuv badge