Black Friday (Kara Cuma) Nedir?

Black Friday (Kara Cuma) Nedir?

Black Friday veya Türkçe adıyla Kara Cuma, Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl Kasım ayının dördüncü Perşembe günü, yani Şükran Günü’nden sonra gelen Cuma günü kutlanan bir alışveriş etkinliğidir. Black Friday, genellikle Noel alışveriş sezonunun başlangıcı olarak kabul edilir ve indirimli fiyatlarla birlikte tüketici taleplerinin arttığı bir dönemi işaret eder.

Black Friday’in kökeni, 20. yüzyılın başlarına dayanmaktadır. Terim, Philadelphia’da 1961 yılında kullanılmaya başlanmıştır. O dönemde şehirdeki trafik sıkışıklığı ve kalabalığı nedeniyle polisler, alışveriş merkezlerindeki yoğunluk nedeniyle Cuma günlerini “Kara Cuma” olarak adlandırmıştır. Ancak, bu terim daha sonra alışveriş sezonunun en yoğun günü olarak anılmaya başlanmıştır.

Black Friday Nasıl Ortaya Çıktı?

Black Friday’in ortaya çıkışıyla ilgili birçok teori bulunmaktadır. Bir teoriye göre, Amerikan tüccarlar, Şükran Günü’nden sonra gelen Cuma gününü indirimli fiyatlarla ürünlerini satmak için bir fırsat olarak görmüşlerdir. Bu sayede tüketici talepleri artarken, işletmeler de stoklarını eritmek ve yeni ürünlerini tanıtmak için fırsat yakalamışlardır.

Bir diğer teori ise Black Friday’in kölelik dönemine dayandığı yönündedir. Kölelerin satın alındığı ve satıldığı bir dönemde, tüccarlar kölelerin indirimli fiyatlarla satışa sunulduğu bu tarihi kullanmış olabilirler. Ancak, bu teori kesin bir kanıtla desteklenmemektedir ve daha çok bir spekülasyondur.

Black Friday’in Popüler Hâle Gelmesi

Black Friday, 21. yüzyılda internetin yaygınlaşması ve online alışverişin artmasıyla birlikte dünya genelinde popüler hâle gelmiştir. Özellikle büyük alışveriş siteleri ve mağazalar, indirimler ve özel tekliflerle müşterileri cezbetmektedir.

Black Friday döneminde birçok tüketici, alışveriş yapmak için mağazaların önünde uzun kuyruklar oluşturur ve içeri girmek için sabahın erken saatlerinde bekler. İndirimlerin cazibesine kapılan insanlar, alışveriş çılgınlığına katılmak için büyük çabalara girişirler.

Black Friday’in popülerliği, diğer ülkelerde de artmaktadır. Türkiye’de de birçok mağaza ve e-ticaret sitesi, Black Friday indirimleriyle müşterilerine cazip fırsatlar sunmaktadır. Özellikle teknolojik ürünler, giyim ve kozmetik gibi kategorilerde büyük indirimler yapılır ve tüketiciler bu dönemde ihtiyaçlarını karşılamak için avantajlı fiyatları takip ederler.

Makalemizi Okudunuz Mu?
Fight Club Oyuncuları, Konusu ve Dahası

Sonuç

Black Friday, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Şükran Günü’nden sonra gelen Cuma gününde kutlanan bir alışveriş etkinliğidir. İndirimli fiyatlar ve cazip tekliflerle dolu olan bu gün, tüketici taleplerinin yoğunlaştığı bir dönemi simgeler. Black Friday’in popülerliği, internetin yaygınlaşmasıyla birlikte dünya genelinde artmış ve birçok ülkede kutlanmaya başlanmıştır. Türkiye’de de birçok mağaza ve e-ticaret sitesi, Black Friday indirimleriyle müşterilerine avantajlı fiyatlar sunmaktadır.

Yorum yapın

CommentLuv badge